English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Köyde Kış Hazırlıkları
Köyde Kış Hazırlıkları PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 20 Mart 2009 17:35
 

oduncular.jpgŞimdi memlekette kış hazırlıklarının tam zamanı. Kış boyunca yakacak ve hayvan yemi olarak kullanılmak üzere ağaç yaprağı ve odun kesimleri sürüyor. Meşe palamudu ağacının yaprakları, kışın koyun ve keçi yemi olarak değerlendirilmektedir. Arta kalan çalılar sobada ateşi tutuşturmak için kullanılır.
İşte bunun hazırlıkları bugünlerde başlar. Ama bu günler sanıldığı kadar kolay ve rahat günler değildir. Güneydoğunun Temmuz ve Ağustos aylarında 42-43 dereceyi bulan sıcaklıklarda insan gölgeden çıkmaz normal şartlarda. Ama kış şartlarını da bilen insanımız, 

bu sıcakları göze alarak baltalarını(mekseh ve fes)  alıp kilometrelerce taşlık ve sarp yolları eşek, katır, at sırtında veya yaya olarak daha güneş doğmadan alır ve işe başlar. İnsanı kaşındıran ve insanın boğazına yapışan meşe ağacı yapraklarının tozuna ve sıcağa rağmen kesme (katığ),  dizip bağlama(tabbik ve teşdid ıl-toh), toplama ve hayvan sırtına yükleme(tahmil) büyük bir sabırla yapılır. İlk sefer yola çıktıktan sonra heybede (hakiybe) getirilen tandır ekmeği, kavun ve ısınmış suyla kahvaltı yapılır. Kimileri ayran içine ekmek doğramayı tercih eder. Kahvaltıdan sonra iş tekrar başlar. Ama bu sefer sıcak etkisini daha fazla göstermiştir. Sefere giden dönene kadar iş sürer. Yeteri kadar yaprak kesilmişse arta kalan zamanda dipte kalan kalın odunlar kesilir. Böylece zaman iyi değerlendirilmiş olur.
kurutmaliklar.jpg Evin erkekleri odun işleri ile uğraşırlarken; hanımlarda biber, patlıcan ve domates kuruturlar.

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün431
mod_vvisit_counterDün359
mod_vvisit_counterBu Hafta2639
mod_vvisit_counterBu Ay6567
mod_vvisit_counterToplam1293546
Şu anda 61 ziyaretçi çevrimiçi
Top