English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Matbah Zamanı: Bağbozumu
Matbah Zamanı: Bağbozumu PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 20 Mart 2009 21:29
Şimdi Matbah/Bağbozumu Zamanı
Tüm bölge ile birlikte Haldeh'te de Matbah yani pekmez(dıbs) hazırlama işleri yapılıyor. Çok zahmetli olan bu işler, elde edilen mahsüle göre günlerce sürebiliyor.  Gündüz bağdan toplanan mazruvna üzümleri at veya eşek sırtındaki cembêlerle  ma'saralara getirip sıkılır. Bu sıkma işi ayakla çiğnenerek yapılır. Şırası (şire) çıkarılır. Şıra, ma'saranın yanına kurulmuş olan Arapça kör denen ocaklardaki kazanlara (dıst) konulur.
Kazanlarda saatlerce kaynatılarak pekmez yapılır. Bu kaynatma işi çoğu kez gece yarılarına hatta sabahlara kadar sürer. İşi yapanın yanında kendisiyle sohbet eden (ımvennıs) varsa işler daha kolay gelir.

Birde gelenek halini almış olan, ev hanımından veya komşudan (ki genellikle birinci derecede akrabalar olur) gizli olarak aşırılan bir tavuk veya horozun kesilerek ocak ateşinde pişirilip yenmesi işlere eğlence katar. Horoz sahibi fark ettiğinde itiraf edilir.  Horoz sahibi "Be hayinler, hiç olmazsa bana bir pay ayırsaydınız!" deyip helallik vermesi neşeye neşe katar. Sonbahar gecelerinin ayazında üşüyen pekmez ustaları ocak ateşine yaklaşır ve derin sohbetlere dalarlar. Bazen bu sohbetler, pekmezin kaynayıp taşmasına neden olur. Ocak başındaki zevklerden bir başkasıda, ocak ateşi közünde  patates, yumurta, biber ve soğanın pişirilip tandır ekmeğiyle birlikte yenmesidir. Yemekten sonra taze mazruvna üzümü yenmesi veya üzüm şırası içilmesi ayrı lezzettir. Kıvamına gelen pekmez bir süre soğutulduktan sonra bidonlara doldulur. Eskiden carra adı verilen testilere doldurulurdu. Pekmez, özellikle kışın olmak üzere tüm yıl boyunca afiyetle yenir.
Pazar, 18 Ekim 2009 13:02 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün54
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta940
mod_vvisit_counterBu Ay7947
mod_vvisit_counterToplam1294926
Şu anda 103 ziyaretçi çevrimiçi
Top