English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Havdel Zamanı: Pestil Yapımı
Havdel Zamanı: Pestil Yapımı PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 20 Mart 2009 21:30
2008

 

Mazruvna üzümü yetişti. Onun harika şırasından HAVDEL ve HARİYRÊ yapılmaya başlandı. Bağdan CEMBÊlerle taşınan mazruvna üzümü MA'SARAda ayaklarla çiğnenerek sıkılıyor. Elde edilen şıra DIST adı verilen büyükçe kazanlarda kaynatılır. Ayrıca içindeki tortular dibe çöksün diye içine kaya tozu atılır. Kaynatıldıkça köpürür. Köpükleri alınan şıra biraz dinlendirildikten sonra içine un katılarak tekrar kaynatılmaya başlanır. Kaynatıldığı süre boyunca da dibi tutmasın diye karıştırılır...

 

 

 

 

 

 

Havdel kıvamına geldiğinde kazanların altındaki ateş çıkarılır veya kazan ateş üzerinden indirilir. Önceden hazırlanmış ÇELTE adı verilen kumaşlar açılır ve içine havdel dökülür. Havdel kumaşın üzerinde eşit bir şekilde dağılsın diye çelte değişik taraflara kaldırılıp indirilir. Sonra bu çelteler damlara serilir. Rüzgar çelteleri uçurmasın diye kenarlarına taş konulur. 2-3 saat bekletilen çelteler, kaldırlıp damlardan aşağıya doğru sarkıltılır. Havanın sıcaklığına göre 2-3 gün sonra kuruyan havdel, Hariyrê halini alır. Çelteler eve alınıp hariyrê kumaştan rahat ayrılsın diye  alt tarafları hafifçe ıslatılır. Kumaştan ayırılan hariyrê uygun ebatlarda kesilir, yapışmaması için unlanır ve çeşitli şekillerde katlanır.

 

 

                         En çok IKTİYBÊ şekli verilen hariyrêler DEBDUBlere konulurdu.
Şimdi  daha çok plastik bidonlara konulmaktadır. Kış ve ilkbahar boyunca tatlı niyetine ve dağa gidenlerin ekmeğine katık olmak üzere tüketilir. Hayvan otlatan RA'İ adı verilen çobanların   TÜREsinde (torbasında) mutlaka hariyrê vardır.

 

 

Yorumlar  

 
0 #1 şükrü 2010-07-14 14:40 çok güzel anlatılmış.teşekkürler Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün54
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta940
mod_vvisit_counterBu Ay7947
mod_vvisit_counterToplam1294926
Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi
Top