English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Şeyh Eleth: Şeyh(Yatır Geleneği
Şeyh Eleth: Şeyh(Yatır Geleneği PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 20 Mart 2009 21:34

Eleth ziyaretinin yapıldığı gün www.haldeh.com olarak oradaydık.
Eleth, Deyrizbine (Acırlı), Keferhuvar (Gelinkaya) ve Kınderib (Söğütlü) beldeleri arasında kalan fakat Deyrizbine sınırları içinde yer alan çok eski bir yerleşim yeridir. Burada eski yerleşim alanları dışında üç türbede vardır. Çevre insanı, yüzyıllardır buradaki şeyhlerin türbelerini yılın belli dönemlerinde ziyaret eder ve bir araya gelir. Genellikle Ağustos ayının ikinci Perşembe günü; bölge insanının deyimiyle “vaht liy yıhmar ıl-batteh” yani “kavunların kızarıp olgunlaştığı vakit” Deyrizbine, Kaferhuvar, Kındeyrib, Şorızbah, Ebşe ve Etsel insanlarının beraber ziyaret edip bir araya geldikleri; mağaralardan, kuyulardan, harabelerden ve yüz yıllık ağaçlardan oluşan bu alan görülmeye değerdir.

 

Tabi özellikle bu günlerde görmek daha güzel ve anlamlıdır. Çünkü bölge insanımızın birlik ve beraberliğini, misafirperverliğini, dayanışmasını görme imkânına kavuşursunuz.
Bir yandan türbeleri ziyaret edip Fatihalar, Yasinler okuyanlar, bir yandan yemek hazırlamak için ateş yakanlar, bir yandan Ağustos sıcağından bunalan insanlara su getirmek için kuyulardan su çekenler, yavrusunu uyutmak isteyen; yüz yıllık meşe ağaçlarının dallarında salıncak kuran anneler, sevinç içinde etrafa koşuşturan çocuklar, at yarışı yapan gençler ve onlara özenip eşek yarıştıran çocuklar, bir yandan da eşek sırtında çoluk çocuğunu buraya getirip yorgun düşmüş ve serin bir gölgede kestiren babaların manzarası doyumsuz bir keyif veriyor.


Bu alan çok geniş olmasına rağmen, katılım o kadar çok oluyor ki ağaç altları tamamen doluyor. Hatta kimileri eski mağaraların içine yerleşmek durumunda kalıyor. Konuştuğumuz yaşlı amca ve yaşlı teyzelerin “Artık eskisi gibi katılım olmuyor.” demesi, buranın eskiden daha canlı olduğunu gösteriyor.
Bizde, insanımızın bu mutlu gününde onların yanında yer almak için oradaydık. İnsanlarımızı rahatsız etmeden çekimlerimizi yaptıktan sonra, bu gelenek hakkında bilgi almak için, bir ağaç gölgesine yerleşmiş Deyrizbineli Mehmet Ali amca ve ailesine selam verdik. Bizi o kadar güzel karşıladılar ki “Arap misafirperverliği işte budur” dedirten cinsten. Kendimizi tanıtıp, amacımızı söyledikten sonra Mehmet Ali amca, annesi ve kayın annesi ile sohbet ettik. Bu geleneğin atalarından beri her yıl aynı vakitte süre geldiğini, komşu köylerin tümünün kardeşçe bir araya geldiklerini, burada yatan Şeyh Abdlısvıd, Şeyh Demıs ve Şeyh Mustafa’nın makamlarında dualar ettiklerini söylediler. Yaşlı teyzemiz, son zamanlarda buraya gelenlerin eskisi gibi içten olmadıklarını burayı piknik yeri olarak gördüklerini söyleyerek memnuniyetsizliğini ifade etti. Son yıllardaki katılımın azlığını da; gençlerin kavga çıkarmalarına bağlıyorlar. Bu nedenle bazı köylerin bir hafta sonra geldiklerini söylediler.

Bu geleneklerimizin unutulmamasını temenni ediyoruz.

Perşembe, 23 Mayıs 2013 15:30 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün53
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay7946
mod_vvisit_counterToplam1294925
Şu anda 63 ziyaretçi çevrimiçi
Top