English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Muhtarlık Seçimi ve BERBERİYÊ
Muhtarlık Seçimi ve BERBERİYÊ PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Pazar, 22 Mart 2009 21:50
Muhtarlık seçimi, köylüler için “berberiyê” demektir. Berberiyê, köy içinde oluşan gruplaşmalar arası inatlaşma ve rekabettir. Öyle bir rekabettir ki sonunda ölüm dahi olabilmektedir. Eskiden, maalesef bu nedenle birçok ölüm yaşanmıştır. Hamdolsun artık eskisi kadar kötü durumlar yaşanmamaktadır. Ama inatlaşma devam etmektedir. İnatlaşmanın sebebi çoktur. Çekememezlik, kıskançlık, haset, sevilmeyen birinin karşısında yer alma isteği…

Berberiyênin dayandığı temeller çok eskidir. Bu temel, “Halil Begi - İsa Begi” geleneğiydi. Bu “Halil Begi - İsa Begi” geleneği tüm çevre yaygındı. Arap ya da Kürt köylerinde fark etmezdi. Bu tarafgirlik soyla gelen bir durumdu. Bunu değiştirmek mümkün değildi. Bir çeşit kast sınıfı gibiydi. Gibiydi diyoruz çünkü yaygın etkisini kaybetmiştir. O kadar saplantıları vardı ki birbirlerinden kız alınmaz-verilmezdi. Bu tarafgirlik sadece köy içinde değildi. Gidilen herhangi bir köyde kendi taraftarlarına konuk olur, ağırlanırlardı. Kavgalarda başka köydeki taraftarlarından yardım istenirdi. Bu istek karşılıksız kalmazdı. Bununla ilgili anlatılan ibretlik olay vardır:
“Adamın biri, temmuz sıcağında bir yerden bir yere gidiyormuş. Adam çok susamış. Yakınından geçtiği bir köyün halkından bir kadının kuyudan su çektiğini görmüş. Kadında adamı görmüş. Adam, kadının Halil Begi olduğunu biliyor, kadının da adamın İsa Begi olduğunu biliyormuş. Adam çok susadığı için şansını denemek istemiş. Kadına selam verip, kendisi ve eşeği için su istemiş. Kadın su verme niyetinde olmadığı için, “Sen Halil Begi mi yoksa İsa Begi misin?” diye sormuş. Adam su içemeyeceğini anlayınca, kadına; “Ben - İsa Begi, eşeğimde Halil Begi’dir.” demiş. Kadın: “O zaman eşeğine su var ama sana su yok.” diye cevap vermiş.
Haldeh’te son 40-50 yıldır bu “Halil Begi - İsa Begi” geleneği git gide etkisini yitirmiştir. Fakat muhtarlık “berberiyêsi” süre gelmiştir. Berberiyê o kadar etkin yaşanıyor ki çoğu kez kardeşlerin biri bir tarafta diğeri diğer tarafta yer alır. Bazen baba bir tarafta yer alırken oğul başka tarafta yer alabilmektedir. Sırf karşı tarafın başarısı olmasın diye köye getirilen hizmetler engellenmeye çalışıldığı da olmuştur. Hatta engellenmiştir. Allah insanımıza doğru düşünmeyi, doğru yolu bulmayı nasip etsin.

Cuma, 21 Şubat 2014 05:57 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
0 #2 mazhar sincar 2010-01-11 14:50 değerli site yöneticisi. Yolağzı köyüne berberiyye yüzünden 3 kişi arasında olan olayı nakletmek istiyorum. eğer yayınlayacaksan ız size yazarım. ya da video olarak da size gönderebilirim. bunu yapmak için yolağzına gelmem gerekiyor. çünkü şuan ankaradayım. güzel bir olay gercekten yayınlarsanız bizi memnun edersiniz. teşekkürler.

SİTE YÖNETİMİ: Mazhar Bey, seve seve yayınlarız. Ama inşallah kimseyi kızdırmaz. Selam ve saygılar
Alıntı
 
 
0 #1 mazhar sincar 2009-12-11 11:13 güzel düşünmüşsünüz. daha doğrusu yöre ile ilgili ne varsa düşünmüşsünüz. ama yolağzı da ava çıkıldığı zaman \"ı sıyyade rahu\" avcılar gitti diye bağırılır. Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün54
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta940
mod_vvisit_counterBu Ay7947
mod_vvisit_counterToplam1294926
Şu anda 104 ziyaretçi çevrimiçi
Top