English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Geleneklerimiz Ölüm ve Yas
Ölüm ve Yas PDF Yazdır E-posta
Yazar Ebu Ahmed   
Pazar, 03 Mayıs 2009 19:38

Araplarda/ Mahalmilerde/Kösevilerde Taziye (Ölüm ve Yas) Gelenekleri yani "Mevt u 'aze"

Geleneklerimiz ölüm yatağındaki hastanın sekerat dediğimiz anda başlar. Durumu kötüleşen hastanın yakınlarına haber verilir. Onlar gelir ve helallik istenir. Hasta talep ederse başka kimselerde çağrılır. Onlarla helalleşilir. Sekerat anında ölüm döşeğindeki kişinin başındakiler Kur'an-ı Kerim'den Yasi süresini okumaya başlarlar. Ölüm döşeğindeki kişinin yanında aralıklarla Kelime-i Şehadet getirilir. Bundan maksat ölecek kişi bu kelimeyi söyler ve son sözü bu olur. Bu gelenek aslında Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in bir hadisi şerifinden kaynağını almaktadır.Kişi Yasin okuma esnasında vefat ederse Yasin Süresi okunmaya devam edilir. Yasin tamamlanır ve merhumun ruhuna bağışlanır.

Merhum için hemen büyük kazanlarda su kaynatılır. Merhum erkek ise erkekler tarafından yıkanır. Genellikle imam veya merhumun yakınları mevtayı yıkarlar. Mevta bayan ise dini kaideleri bilen bir kadın ve mevtanın yakın akrabaları mevtayı yıkarlar. Bu bilgiye sahip bir bayan bulunmaz ise mevtanın yıkandığı yerin kapı arkasından bir bilen erkek yapılması gerekenleri söyler içerde kalan kadınlar söyleneni uygularlar. Mevta yıkanıp kurutuldukdan sonra temiz bir yere taşınır ve kefenlenmeye başlanır. Kefenleme işi bittikten sonra Kur'an-ı Kerim okumayı bilenler mevtanın başına gelir, oturur ve okumaya başlarlar. Bu okuma işi mevtanın mezarı kazılıp hazır edlinceye kadar sürer.

MEZAR HAZIRLIĞI
Mezar hazırlığı ölüm haberinin hemen ardından başlar. Mevtanın yakınlarının gösterdiği yerde, haberdar olan herkesin yardımlaşmasıyla mezar kazılır. Mezar doğu-batı yönünde, yaklaşık 150-180 cm derinliğinde ve 110-120 cm genişliğinde kazılır. Mezar yeteri kadar kazıldıktan sonra, mezar içi dört bir yandan yaklaşık 30-40 cm yükseklikte taşlarla çevrilir. Çünkü daha sonra mevta bu taşların içine yerleştirilecek ve üzeri "FERŞÊ" denilen kalınlığı ince, geniş ve uzun taşlarla kapatılacaktır. Son zamanlarda mezarlar kırıcılar ve delicilerle kazılmaktadır. Ferşêler yerinede beton tabakalar kullanılmaya başlanmıştır.

Devamı eklenecektir

 

 

Perşembe, 19 Ocak 2012 06:01 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
+2 #1 BAHAR YILDIZ 2010-01-06 09:57 seni çoooook seviyorum Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün52
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta938
mod_vvisit_counterBu Ay7945
mod_vvisit_counterToplam1294924
Şu anda 56 ziyaretçi çevrimiçi
Top