English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Camilerimiz Ulu Cami/Mağara(Camii Ül Âtik)
Ulu Cami/Mağara(Camii Ül Âtik) PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Salı, 26 Mayıs 2009 12:45

esski_cami_005_1

Kayanın içine oyularak yapılmıştır. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre caminin, üç ayrı dönemde yapıldığı anlaşılmıştır. Son genişletme dönemine ait caminin orta sütununa yazılan yazıdan, camiyi en son genişletenin Muhammed bin Abdurrahman el Haddat olduğu ve hicri 321 tarihi geçmektedir. Bu da miladi 952 yılında yapıldığını göstermektedir. Yani bölgenin İslamlaşması ile aynı döneme denk gelmektedir.

Mağara Camii, Haldeh’in ve yörenin en eski camisidir. Hırab ıl-Kasır’ın kuzey cephesindeki kayanın yontulması sonucu mağara tarzında bir camidir. Tamamen kayanın yontulmasıyla yapılmış olan caminin üç ayrı evrede tamamlandığı görülür.

Birinci evrede bölgenin İslamlaşması ile aynı döneme denk geldiği tahmin ediyoruz. Bu evrede şu anki avlu kısmındaki kayaya yapılmış mihrabın birinci evrede olup caminin ilk yeridir.

İkinci evrede kayanın oyularak yapıldığıdır. Birinci evrede kayaya yapılan mihrabın kapı yapılıp kayaya mağara şeklinde mabedin yapıldığıdır.

Üçüncü evrede ise şu anki caminin tamamlanmış halidir. Dört sütünden oluşan caminin sağ tarafının arka cephesi ikinci evreye ait olduğu bariz bir şekilde görülür. Yani sütunlar kısmı ile şu anki mihrab ve minber üçüncü evrede yapılmıştır.

Bu bölümde ön orta sütundaki kitabede Arapça ‘’leilehe illallah Muhammed rasullullah, ked hafar fıy hezel meken el mubarık Abdurrahman bin Muhammed el Haddad fiy senetin sesemıyye vehıd ve ‘ışrıyn’

eski_cami_levhasi_2Ayrıca doğu tarafı caminin sağ tarafındaki kayada tam olarak okunamayan Arapça harflerle dualar yazılmıştır. Bu yazıların bir kısmı caminin tekrarlanan kireç badana ile yapılması sonucu kapanmış ve okunmaz hale gelmiştir

Avlusunda iki kuyusu var. Caminin içinde de abdest alma yeri vardır. Abdest alınan yerde suyun dışarıya çıkışını sağlayan görünür borular olmamasına rağmen su birikintisi olmuyor ve koku vermiyor. Ki burası tamamen kayadır. Anlaşılıyor ki caminin altında ya büyük bir kuyu ya da mağara vardır.

Caminin, avlu dışında altı tuvaleti vardır. Bu eski tuvaletler kullanılmıyor. Ancak eski olan bu tuvaletler şu ankinden farksız modern yapıdalar.

İmam kadrosu vardır. Yazların kavurucu sıcağından, günün yorgunluğundan kurtulmak ve evin kalabalık ortamından kaçıp sığınılacak huzur verici, serinletici, sakin ve ideal yer bu kutsal mekândır.

 

 

Salı, 26 Mayıs 2009 20:52 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
+1 #4 m.feyzi başdaş 2011-08-28 03:14 ben erbilliyim siteniz için tebrik ederim
çok güzel olmuş elinize sağlık.mağara caminizi mardine ilk geldiğimde ziyaret edecem.
Alıntı
 
 
+5 #3 haldehli 2010-07-21 14:48 TÜRKİYEDE SADECE HALDEH DE BULUNAN MAGARA CAMİMİZE SAHİP CIKALIM Alıntı
 
 
+2 #2 nazlı 2010-06-25 13:07 fevkaledebi bi cami en kısa zamanda görmek isterm bu konuda duyarlı oldugunuz icin sizi kutlarm Alıntı
 
 
+3 #1 steniz çok güzel 2009-06-28 20:28 ben münir konyalıyım urfa gezisi sırasında tesadüf sitenizi ziyaret etttim memnun oldum selamlar Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta897
mod_vvisit_counterBu Ay7904
mod_vvisit_counterToplam1294883
Şu anda 60 ziyaretçi çevrimiçi
Top