English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Haldeh Derneği SARIKAYA KÖYÜ KALKINDIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

Yöresel Müzikler

semirled_logo

www.semirled.com
SEMİR TUNCER 0535 443 7 344
MUSTAFA TUNCER 0507 040 36 47
SARIKAYA KÖYÜ KALKINDIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Pazartesi, 01 Haziran 2009 13:01

 

Derneğin Adı ve Merkezi

MADDE 1-

Derneğin Adı : “Sarıkaya Köyü Kalkındırma Ve Yaşatma Derneği” dir.

Kısa Adı: Haldeh

Derneğin Merkezi Sarıkaya Köyü’dür.

Dernek, uygun gördüğü takdirde yurt içinde ve yurt dışında genel kurul kararıyla şubeler açabilir; şube bulunmayan temsilcilikler atayabilir.          

                                                     

Derneğin Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri

MADDE 2- Derneğimiz, ülkenin sosyal, kültürel, tarımsal zirai, hayvancılık, turistlik ve tarihsel zenginliğini geliştirip koruyacak ve bu zenginliği sonraki nesillere aktaracak çalışmalar ve araştırmalar yapar ve benzeri faaliyetlerde bulunan kişi ve kuruluşlara destek sağlar. Dernek toplumun her kesimini içine alabilecek her türlü program, eğitim, kalkınma konularında projeler yapar, geliştirir ve her türlü toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekler ya da bu çalışmaların içinde bulunmayı amaçlar. Başta köyümüz olmak üzere tüm halkımız arasında sevgi, kardeşlik, sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygularını geliştirmek için kurulmuştur.

 

 

 

Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri

            Dernek tüzüğünde açıklanan amaçları gerçekleştirmek üzere aşağıda belirtilen faaliyetleri gerçekleştirebilecektir.

1.    Sarıkaya Köyü’nün (Haldeh’in) tanıtılması için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmalarını duyurmak için amaçları doğrultusunda web sitesi, gazete, mail, dergi, kitap gibi yayınlar çıkarmak ve gerekli görülen kişi ve kuruluşlara dağıtılmak üzere çalışma ve bilgilendirme mektupları çıkarmak.

2.    Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak, her türlü teknik araç ve gereci, demirbaş ve kırtasiye malzemelerini temin etmek.

3.    Faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapmak.

  1. Kurs, seminer, konferans, panel, gibi eğitim çalışmaları düzenlemek.
  2. Gerekli izin alınmak şartıyla yardım toplama faaliyetlerinde bulunmak, yurt içinden ve yurt dışından bağış kabul etmek.
  3. İhtiyaç sahiplerini destekleyici kalkınma programları geliştirmek ve uygulamak.
  4. Amaçlarını gerçekleştirmek için gelir arttırıcı ortaklıklar, iktisadi işletmeler, vakıf ve yardımlaşma sandıkları kurmak.

8.    Amaç ve faaliyetlerini gerçekleştirmek için gönüllü ve ücretli yerli ve yabancı personel istihdam etmek.

9.    Kamu ve özel kurumlara eğitim, bilim, kültür ve sanat alanlarında danışmanlık ve proje hizmetleri vermek ortak projeler yapmak

10. Derneğin amacına uygun olarak, faaliyetlerini gerçekleştirmek ve dernek üyeleri arasındaki beşeri münasebetleri geliştirmek amacıyla her türlü sanat merkezi, eğitim tesisi açmak, kurmak, işletmek, kiralamak, kiraya vermek; el sanatları, müzik aleti çalma, müzikle ilgili temel bilgiler, bütün spor dalları gibi alanlarda kurslar düzenlemek ve bu amaçla kurs yerleri satın almak, tesis etmek,  açmak, işletmek, kiralamak, kiraya vermek.

11. Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi durumunda vakıf kurmak, federasyon kurmak veya kurulu bir federasyona katılmak, gerekli izin alınarak derneklerin izinle kurabileceği tesisleri kurmak,

12.     Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak,

13. Amaçları için her türlü taşınır ve taşınmaz mal satın almak, kiralamak, satmak ve kiraya vermek, taşınır ve taşınmaz mallar üzerinde hukuki tasarruflarda bulunmak, konaklamaya, dinlenmeye, sosyal ve kültürel etkinliklere, eğitime elverişli tesisler kurmak,

14. Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve yarı tüzel kuruluşların görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek,

15. Yasal gereklilikleri yerine getirmek, önceden izin almak kaydıyla, başka ülkelerde benzeri çalışmalarda bulunan dernek, vakıf, vb kuruluşlarla bilgi alışverişinde bulunmak, ulusal ve uluslar arası çalışmalar düzenlemek, yabancı ülkelerdeki benzer dernekler tarafından düzenlenen çalışmalara, eğitim ve dernek amacı ile uyumlu sair faaliyetlere katılmak üzere temsilci göndermek, söz konusu dernek ve kuruluşlara üye olmak,

16. İlgili fuarlara katılmak, fuar ve sergi düzenlemek, bu tür çalışmaları desteklemek, açık veya kapalı fuar ve sergi alanları, salonları satın almak, satmak, tesis etmek, açmak, işletmek, kiraya vermek, kiralamak,

17. Dernek içerisinde oluşturulacak çalışma grupları, komiteler ya da uzman kişiler aracılığıyla araştırma, inceleme ve etütler yapmak; öneri ve ihtiyaçları saptamak ve duyurmak.

18. Köyümüzde yeşillendirme ve çevre temizlik çalışmalarına katılmak ve çalışmalar düzenlemek.

19. Köyümüzde tarım ve hayvancılıkla ilgili koruyucu ve geliştirici çalışmalar yapmak ve projeler sunmak.

20. İlgili özel veya resmi kurumlarla işbirliği çerçevesinde okuma-yazma öğretme, okumayı sevdirme, okumayı geliştirme etkinlikleri düzenleme.

  1. Özel gün ve haftalar için programlar tertiplemek.

22. Öğrenim gören öğrencilere maddi katkıda bulunmak ve derneğin maddi olanaklarının el verdiği oranda burs sağlamak.

23. Muhtaç insanlara her türlü yardımlarda bulunmak, hastane, ilaç, tedavi ve ameliyat giderlerini karşılamak.

24. Kimsesiz, dul, yetim, öksüz, sokak çocukları, sokakta kalmış her yaşta insanı, yurdundan ayrı kalmışları, mültecileri himaye etmek, ayni ve nakdi yardım yapmak. Bu amaç doğrultusunda Huzur evi, barınma evi, sığınma evi, aşevi, kesimhane, kreş, misafirhane, çadır kentler, lojistik merkezleri, sosyal amaçlı mağazalar vs. tesisleri kurmak, işletmek ve bu müesseselerde her türlü ayni ve nakdi yardımı yapmak.

25. Ülkemizde ve diğer ülkelerde meydana gelen deprem, sel, yangın, heyelan vs. her türlü afete maruz kalan afetzedelerin ihtiyaçları olan maddi ve manevi her türlü yardımda bulunmak. Bu maksatla, afet hallerinde görevlendirilmek üzere ekipler hazırlatmak, gerekli olan ihtiyaç malzemesini hazır bulunduracak depolama faaliyetleri yapmak.

26. Fakir ve kimsesizlere sünnet, nişan, düğün gibi etkinliklerin masrafını karşılamak; ayni, nakdi vs. yardımlarda bulunmak.

27. İhtiyaç sahiplerine gıda, giyim, temizlik malzemesi, yakacak, kira, barınma, ev eşyası, iş kurma vs. yardımlarında bulunmak.

28. Dernek çalışmalarında kullanılmak üzere her türlü araç bağışını kabul etmek, satın almak, kiralamak, giderlerini karşılamak.

29. Yol, köprü, çeşme, su şebekesi, dinlenme yeri, oyun parkı, okul, sosyal ve kültürel tesisler vb. yapıları yaptırmak ve tamir işlerini üstlenip yapılmasına yardımcı olmak.

30.  Gerekli görülen yerlerde şube ve temsilcilikler açmak.

 

Pazartesi, 01 Haziran 2009 13:10 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün14
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta900
mod_vvisit_counterBu Ay7907
mod_vvisit_counterToplam1294886
Şu anda 120 ziyaretçi çevrimiçi
Top