English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Kültürümüzden Örnekler Nalbatlık ve Hatırlattıkları
Nalbatlık ve Hatırlattıkları PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Çarşamba, 07 Temmuz 2010 06:20

Yok Olmak Üzere Olan Bir Meslek, Nalbatlık ve Hatırlattıkları
Uzun süre köy hayatından uzak olduğumuz için kaybettiğimiz birçok değerin farkında değiliz. Yaz tatili nedeniyle köye gittiğimde, ikindi namazı için camiye gittik. Camiden çıkarken merkepleri yanlarında bir grup insan toplandığını fark ettim. Uzun süre uzak kaldığım insanımızın hoş sohbetini dinlemek, gündemlerinde nelerin olduğunu öğrenmek için yanlarına gittim. Yanlarına yaklaştığımda, komşu köyden gelen nalbantın, atın ayağına nal çaktığını fark ettim.

O an, çocukluğumun geçtiği bu köydeki gündelik hayattan ne kadar çok uzaklaştığımı fark ettim. Oysa 12-13 yaşlarına vardığımız yıllarda Ayınkef'e (Kayapınar) at ve eşeklerimizi bu amcaya yani "Ihseyn'ıl- Acemi"ye götürür, hayvanlarımızın tırnak bakımını yaptırırdık. Şimdilerde tırnak bakımı denince manikür-pedikür gelir aklımıza, zira şehir kültürü hayatın hakim kültürü halini almış. Her neyse konumuza geri dönelim. Çocukluğumuzda veya gençliğimizde Nalbant Hüseyin Amca'ya yine böyle yaz mevsiminde yolumuz çok düşerdi. Hasat mevsiminden sonra elde edilen buğdaylar değirmende öğütülmek için götürülürdü. En yakın değirmenler Ayınkef ve  Ebşe'deydi. Büyüklerimiz Ayınkef'e gitmemizi tercih ederlerdi. Çünkü nalbant sadece Ayınkef'te vardı. Yaz boyunca yük taşıyan at ve eşeklerimizin nalları aşınır yeni nal takmak gerekirdi. Birde yaklaşmakta olan odun kesme ve taşıma mevsimine hayvanların hazır girmeleri gerekiyordu. Zira taşlık patika yollarda odun taşıyacak merkepler nalsız olsa veya nalı düşerse hemen sakatlanırdı. Hayvan sakatlanırsa köylünün işi de aksardı. İşte bu sebeplerle her yıl mutlaka Nalbant Hüseyin Amca'ya yolumuz düşerdi. Gerçi bir sebebimiz daha vardı ama gizli kalırdı. Bunu sadece küçükler bilebilirdi. Çocukluk işte! Nalbant Hüseyin Amca'nın çivileriydi gizli sebebimiz.

-Çivi!!
Diye sorduğunuzu ve şaşırdığınızı tahmin ediyorum. Çocukluk dedim ya! O iri başlıklı nalbant çivileri yapacağımız topacın (mızra'/fırfara) olmazsa olmazıydı. Bir çiviyi rica minnet alırdık "Ihseyn'ıl- Acemi" Amca'dan ama ikinci üçüncü çiviyi ya işe yaramaz diye atılanlardan alırdık ya da...
Hüseyin Amca'nın işleri eskisi gibi değilmiş artık. Onun için köy köy dolaşıp işini sürdürmeye çalışıyor. Gerçi bu durum diğer köylülerin işine geliyor. Hayvanlarını alıp Ayınkef'e kadar gitmek zorunda kalmıyorlar. Çocuklarda da böyle istek kalmadı. Zira sanal oyunlar ve televizyon o eski oyunların yerini aldı.
Nalbant Hüseyin Amca'nın mesleğini sürdürücek bir çırağının olmasını dilerim.
Selam ve dua ile...                                                                                            Abdulkadir ALTAY
                                                                                                                              Haldeh Derneği
Pazartesi, 15 Temmuz 2013 08:52 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün54
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta940
mod_vvisit_counterBu Ay7947
mod_vvisit_counterToplam1294926
Şu anda 100 ziyaretçi çevrimiçi
Top