English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Köşe Yazarlarımız Abdulkadir Altay Anadilimiz ve Seçmeli Dersler
Anadilimiz ve Seçmeli Dersler PDF Yazdır E-posta
Yazar mehmedim   
Pazartesi, 24 Haziran 2013 15:10

Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda seçmeli olarak okutulan derslerin belirlenmesi bugünlerde yapılmaktadır. Bu gündem vesilesiyle Eğitimci Mehmet BÜDÜN'ün yazdığı "Anadilimiz" başlıklı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.  

ANADİLİMİZ

            Dil insanların duygu, düşünce, istek ve izlenimlerini birbirlerine aktarmaları için kullandıkları bir araçtır. Bununla birlikte dil o toplumun kültür, adet, gelenek ve görenek vb. temelleri diğer kuşaklara taşır. Bunun herhangi bir dil veya bölge ayırımı olamaz.

            Tarihte kimi diller sonradan türemiş kimi diller de ölmüştür. Kimisinin parlak dönemleri olmuş kimisi başka dillerin etkisinde kalarak yozlaşmıştır. Günümüzde de bu etkiler var olmakta bundan sonra da var olacaktır. Bu vesileyle bizler başta olmak üzere tüm toplumların kendi dillerinin önemini kavramalı, dillerini öğrenmeli konuşmalı ve yazmalıdır.

 Aksi takdirde hangi dil olursa olsun o dil yozlaşacak ve hatta tarih sahnesinden silinecektir.  Dil çalışmaları yapılırken de ırkçılık / milliyetçilikten uzak tamamıyla halis bir niyetle yapılmalıdır. Şu da bilinmeli ki diller de ırklar gibi Allah’ın istek ve inayetiyle oluşmuş, verilmiş bir nimettir. Gökkuşağının renkleri gibi her birinin ayrı bir güzelliği vardır.

 

 

            Bizler de bu noktadan hareketle kendi dilimiz olan Arapçayı (Mıhallemiceyi) öğrenmek, öğretmek ve konuşmakla yükümlüyüz. Başta Mardin’de yaşayanlar olarak şöyle bir özeleştiri yaptığımızda maalesef dilimizin günden güne yozlaştığını, unutulduğunu görmekteyiz. Bazılarımız bilinçsizlikten bazılarımız ise ilgisizlikten dolayı bu dili bu noktaya getirdik. Başka dillerde olduğu gibi bizler de anadilimizi hakir, sıradan, yetersiz; başka dil veya dilleri ise üstün, modern ve marka olarak gördük. Halbuki Arapça dünyanın en zengin dilidir. Ona zenginlik noktasında yaklaşacak bir veya iki dil vardır. Dolayısıyla kendimizi ifade etme noktasında aslında zayıf olan dilimiz değil bizleriz, bizim kelime hazinemizdir. Kendimizi bu noktada geliştirmeli bilgilerimizi arttırmalıyız.

            Günümüzde okullarımızda “Seçmeli Dersler” mevcuttur. Bu derslerden Arapçayı muhakkak seçmeliyiz. Türkiye’nin neresinde olursak olalım 10 öğrenci bu dersi seçti mi o ders orada okutulacaktır. Bu şekilde çocuklarımız hem anadillerini öğrenmiş olacak hem de “Bir lisan bir insan.” atasözündeki gibi çocuklarımız en az iki insan olacaktır. Günümüzde çok dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu zannımca herkes bilmektedir. Bunun yanında, bana göre en önemli neden, Arapça Kur’an dilidir. Allah’ın bize seslendiği kitabın dilidir. Onun söylediğini birinci kanaldan anlamanın yoludur. Kuşkusuz bir dil başka bir dile çevrildiğinde kaynaktan muhakkak bir şeyler kaybeder. Bunun için Allah’ın sözlerini olduğu gibi anlamak daha da önem arz etmektedir. Bu konuda Bediüzzaman Said Nursi hazretleri: ““Arapça farz, Türkçe vacip, Kürtçe caiz.” demiştir.

Bu ve buna benzer daha birçok şey söylenmesi mümkündür. Sözü fazla uzatmanın manası yok. Bu bir bilinç ve inanma meselesidir. Bu bizlerin gelecek kuşaklara ulaşma meselesidir. Dilimizin, kültürümüzün devamı için yapmamız gerekenleri özetleyecek olursak:

1.      Kendimiz, bu dili bilenlerle konuşmalıyız.

2.      Arapçayı iyi bir şekilde okuyup, yazma noktasında öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

3.      Ailemizle muhakkak Arapça konuşmalıyız.

4.      Kelime hazinemizi zengin tutmalıyız.

5.      İnternetten elimizden geldiğince Arapça metinleri okumaya çalışmalıyız.

6.      Okullarda çocuklarımıza seçmeli ders olarak Arapçayı seçmeliyiz.

7.      Kendi dilimizin değerli ve yeterli olduğunu unutmamalıyız.

Bu konuda ilgili ve hassas olan tüm kardeşlerime teşekkür ederim.

                                                                                                                                 Mehmet BÜDÜN

Perşembe, 31 Ekim 2013 14:46 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
0 #1 abbud 2013-06-24 20:21 Haklısınız hocam. Allah razı olsun. konuşmalı ve konuşturmalıyız Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta897
mod_vvisit_counterBu Ay7904
mod_vvisit_counterToplam1294883
Şu anda 34 ziyaretçi çevrimiçi
Top