English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Köşe Yazarlarımız Abdulkadir Altay YANIBAŞIMIZDAKİ KAYIP HUZUR
YANIBAŞIMIZDAKİ KAYIP HUZUR PDF Yazdır E-posta
Yazar Abdulkadir ALTAY   
Cuma, 19 Temmuz 2013 07:18

Şehir hayatının koşuşturması içinde kaybolup gidiyoruz. Bu kaybolma öyle bir kayıptır ki beraberinde dostlarımızı, huzurumuzu, neşemizi hatta bazen hayatımızın en önemli parçası olan ailemizi de alıp götürüyor, unutturuyor veya onlara bile tahammül edemez hale getiriyor. Yaşadığımız boşluk, bizde stres denilen anlamsız gerginliği oluşturuyor.

Oysa nelere sahip değiliz ki? Hemen hemen hepimiz, her ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Yazları, sessiz klimalarla serinleyen; kışın, dumansız, kokusuz kaloriferle ısınan evlerimiz var. Her türlü eşya ile donatılmış, sarayları andıran konforlu evlerimiz, renk renk, çeşit çeşit giysilerimiz, dünyayı ayağımıza getiren interneti içinde akıllı telefonlarımız, arabalarımız var. Bütün bunlara rağmen mutlu ve huzurlu değiliz. Gergin, bıkkın, yorgun ve huzursuzuz. Her dem halimizden şikâyet ediyoruz. Neden acaba? Kanaat yokluğundan mı? Yoksa şükür etmeyi bilmemekten mi? Şükretmek klişe olarak söylenen bir söz olmuş. Hayatında yokluk yaşamayanlar, varlığın kıymetini bilemezlermiş. Öyle desem, öyle değil. Yeni nesil olmasa da en azından bizler yokluk, kıtlık gördük. Peki, buna rağmen niye böyle?

Bu sorunun cevabını çok düşündüm. Ama mantıklı bir cevap bulamıyordum. Ta ki her daraldığımda kendimi köyüme attığım en son sefere kadar. İşte yine şehirde bunalıp kendimi köyde buluvermiştim. Annem, babam ve kardeşlerimle hasret giderdikten sonra, ikindi gölgesi ile serinlemiş balkonda oturmuş etrafı anlamsızca seyrediyordum. Kaç dakika etrafı seyrettim bilemiyorum. Ama sanırım uzun sürmemiştir. Balkona oturduktan üç-beş dakika sonra kuş gibi hafiflediğimi, içimdeki o buruk ve kasvetli darlıktan eser kalmadığını anladım. Ne olmuştu da birden böyle rahatlamıştım. O an ile şehirdeki  bir saat öncesini karşılaştırdım. Ve anladım ki insanın doğal hayatı, fıtratı şehir yaşamına uygun değildir. İnsanın genetik kodlarında sessizlik, bitkiler ve hayvanlar tarafından müteşekkil bir tabii bir ortam var. 

Köy hayatı fiziki yorgunluk gerektiren, hatta ağır denebilecek işler yapmayı gerektiren bir hayattır. Yine de köy insanının kendisini mutlu, huzurlu ve dinç hissettiği bir hayatı vardır. Çünkü her şeyi tabiidir. Köy yaşamında engin bir sükûnet, sessizlik, huzur ve sürur vardır.  Şehir hayatındaki gürültüye ve koşuşturmaya karşın, köy hayatının sessizliği ve dinginliği vardır. Yazın en kavurucu sıcaklarında bile, şehir hayatına nispeten serinliği ve temiz havası insanın kendini kuş gibi hafif hissetmesini sağlar.

İnsan yaratıldığı fıtratı arar. Fıtratına uygun ortamı buldu mu hemen rahatlar. Ana kucağını aryan bebek gibi. Bir nevi fabrika ayarlarına döner insan.

Oturduğum balkon köyü geniş bir açıyla görüyor. Sararmış bozkırlarda otlayan keçi, koyun, inek, eşek ve atlar. Dingin sessizliğe eşlik eden müzik notasını andıran tatlı serçe cıvıltıları ve uzaktan duyulan horoz sesleri. Estikçe insanın gamını ve kederini alan serin meltem. Merkebine mahsullerini yüklemiş bostandan dönen yaşlı adamın ağır ağır yürüyüşü… Bunları izlerken bir anda sıkıntılarınızdan, stresinizden, yorgunluğunuzdan ve umutsuzluğunuzdan bir anda kurtuluveriyorsunuz. 

Köyde büyümüş ancak şehirde bir düzen kurmuş amcaların köye geldiklerinde “Burası cennet kardeşim. Ama siz kıymetini bilmiyorsunuz. Emekli olur olmaz, dönüp köye yerleşeceğim.” Deyişlerini şimdi daha iyi anlıyorum. Ki bazıları sözlerinde durup köye geri döndü. Evlerini tamir ettirip yerleşti.

Huzuru ve saadeti arayan hemşerilerime tavsiyem, gelin ata toprağınıza sahip çıkın, dededen kalma evlerinizi tamir ettirin. Evi olmayanlar kendinize av yaptırın. Güzel köyümüzü imar edip, köyümüzün güzelliklerine yeni güzellikler katalım.

Abdulkadir ALTAY
Eğitimci

Çarşamba, 04 Aralık 2013 13:54 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
0 #1 muhsin aydın 2014-06-24 00:09 aynen hocam. çok güzel tespitlerde bulundunuz. bir de bostandan dönen yaşlı adamın mahsüllerinden ikramda bulunmasını atlamışsınız:))
MUHSİN AYDIN
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta897
mod_vvisit_counterBu Ay7904
mod_vvisit_counterToplam1294883
Şu anda 36 ziyaretçi çevrimiçi
Top