English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Arşiv

Yöresel Müzikler

semirled_logo

www.semirled.com
SEMİR TUNCER 0535 443 7 344
MUSTAFA TUNCER 0507 040 36 47
Nevruz Çiçekleri Bırğızzeylêler Açmaya Başladı PDF Yazdır E-postaBaharın Müjdecisi Nevruz Çiçekleri Bırğızzeylêler Açmaya Başladı

Mardin –Midyat arasındaki bölge, buram buram tarih kokan bir yerdir. Buranın yerel adı “turabdin“dir. Buralarda bol olan sadece tarih değildir. Taşlarıda çoktur. Buranın kırsalında gezinen biri “Allah yeryüzüne kısmetleri verirken, buralara taşları vermiş galiba.” diyemeden edemez. Seyrek meşe palamudu ağaçlarından başka ağaçlıklara ve çalılıklara pek rastlanmaz buralarda. Uzaktan bakılınca taşların kapladığı geniş araziler görülür. Özellikle kış aylarında bu araziler o kadar boş ve verimsiz görünür ki sanki hiç hayat yok buralarda. Kışın bitiminin hemen ardından bu taşlık arazide gezinirken dikkatle baktığınızda; taşlar arasında gizlenmiş dünyanın en harika “nevruz” çiçeklerini (bırğızzeylê) görürsünüz.
Bu kamuflaj ustası çiçekleri daha rahat görmek için güneşi karşınıza alıp araziye öyle bakmalısınız. Bu açıdan baktığınızda, nevruz çiçeklerinin taşlık arazide parlayan birer yıldız gibi olduğunu fark edeceksiniz. Onlara yakından baktığınızda ne kadar narin ve zarif odlunu görüp hayran kalacaksınız. En güzel tüllerden yapılmış gelinlikler bile bu zarafetin yanında sönük kalır.

İşte her yıl mart ayının başında kendilerini gösteren bu harika çiçekleri görmek ve sevdiklerine hediye etmek isteyen bölge çocukları, taşlık arazilerde heyecan dolu bir ava çıkarlar. Çiçek açmış süsenleri hayranlıkla seyrettikten sonra en güzellerinden bir demet yaparak annelere götürülür. Ama daha tomurcuk halinde olanların (kerkub) yanına iki-üç taşı üst üste koyarak işaret bırakılır. Bu işaret, süsenlerin ertesi gün daha rahat bulunmasını ve başkası tarafından görülmesi halinde bir sahibinin olduğunun sembolüdür. Süsenler, elleri süslediği gibi kulak arkasına konularak da başları süsler. Bu harika çiçeklere sevinen çocuklar bir- iki saat onlarla oynarlar.


Daha sonra solmaya başlayan süsenleri Arapça bir tekerleme eşliğinde baş aşağı ederek, baş ile işaret parmakları arasında ovularak içlerindeki taç yapraklarını yere düşürürler.Bu tekerleme ile süsenlerin cinsiyetini tespit etmeye çalışırlar. Eğer süsenin taç yaprakları yere düşerken dik duracak olursa erkek, yere yatay düşecek olursa dişi olduğu kabul edilir. Tabi marifet çiçeği dik durdurmaktır. Nevruz çiçekleriyle oyun burada bitmez. Zira oyunun son aşaması süsenlerin afiyetle yenmesidir. Marul tadını andıran tatları ve eşsiz güzellikleriyle süsenler, hayatımızda hoş bir anı bırakırlar.

Nevruz çiçeği-Bığızzeylê Tekerlemesi
Lediy lediy, ‘ale kef lahmediy,
‘ale ıkbel ‘alemıtiy,
Levê sahlê levê cıdiy.

Abdulkadir ALTAY

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün13
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta899
mod_vvisit_counterBu Ay7906
mod_vvisit_counterToplam1294885
Şu anda 100 ziyaretçi çevrimiçi
Top