English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Arşiv

Yöresel Müzikler

semirled_logo

www.semirled.com
SEMİR TUNCER 0535 443 7 344
MUSTAFA TUNCER 0507 040 36 47
Mart Üzerine Atasözleri PDF Yazdır E-posta

Azar iyzebbıh bakar lıkbar

Yukarıdaki atasözünü “Mart koca öküzleri kestirtir.” diye tercüme edebiliriz. Yani “Mart kapıdan baktırır; kazma kürek yaktırır.” Atasözüyle aynı anlamı verir.

 

Bugün 22  mart. Tam “Bahar geldi, artık havalar ısınacak.” diye konuşurken, ılık bir geceden sonraki sabahta; “İnce ince bir kar yağar fakirlerin üstüne.” Türküsünü hatırlatırcasına bir kar yağışına şahit olduk.

Dünkü güzel hava ve güneşe aldanıp, tüm çiçekleri tomurcuklanmış hatta bazı çiçekleri açmış olan ağacın beyaz çiçekleri üzerine yağan kar ilginç bir o kadar da ibretli bir görüntü ortaya koyuyor.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Tikle min eyetilleh” (bunlar Allah’ın ayetlerindendir) diye buyuruyor Yüce Yaradan. Sanırım bu atasözleri de Yüce Yaradan’ın ayetlerinin bir tefsiri niteliğindedir.

Gün geçtikçe atalarımıza ve bıraktıkları mirasa olan merakım ve hayranlığım artıyor. Atalarımızın bize aktırdığı, çoğu kez anlamını kavrayamadığımız söz ve davranışların yani geleneklerin içindeki hikmetleri anlamadan “Bunlar hurafedir, israiliyattır.” Diyerek atmaya çalıştığımız bu değerlerimizin ne kadar önemli bir servet olduğunu daha iyi anlıyorum. Buna benzer durumları daha önce da çok yaşadım. Çocukluğumun geçtiği Haldeh’te, iri-kırmızı eşek arılarıyla (zambor) yaptığımız savaşlarda, eşek arılarının bizi yaraladığı yani soktuğu vakit; büyüklerimizden gördüğümüz şekilde, gidip yaz sıcağında iyice ısınmış bir çakmak taşı (hacar mıruv) yaramıza basar ve rahatlardık. Şimdi aldığımız eğitim sonucunda (ki bu eğitim yüksek öğrenimdir) bu uygulamanın tam tersini yapmamız öneriliyor. Bu tür vakalarda yaraya buz koyarak zehrin vücuda yayılmasını önlemeye çalışıyoruz. Oysa ki geçenlerde okuduğum bilimsel bir makalede; arı zehrinin 54 C dereceye kadar etkin olduğunu bunun üstünde bir sıcaklıkta özelliğini kaybederek proteine dönüştüğünü ve arı sokmalarında, arının soktuğu bölgeye hemen 54 C derece üstünde bir sıcaklık uygulanarak arı zehrini etkisiz hale getirmek gerektiği yazılıyordu.

Demek ki atalarımız bunun bilincindeydi. Bu nedenle bize sıcak mıruv taşını yaramıza basmayı öğretmişlerdi.

Alla yırham ıl-evveliyn. Allah atalarımıza rahmet etsin!

Ebu Huseyn Haldehî

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün11
mod_vvisit_counterDün417
mod_vvisit_counterBu Hafta897
mod_vvisit_counterBu Ay7904
mod_vvisit_counterToplam1294882
Şu anda 19 ziyaretçi çevrimiçi
Top