English Arabic German Turkish

Özel Haber

 

  Ana Sayfa     Foto Galeri     Video Galeri     Mahalmi Sözlük     Şiirler     Aydınlarımız     Mahalmi Edebiyatı  
  You are here:  Anasayfa Secere Soy
Secere Soy

BİZ BU SİTEYİ HALDEH İNSANININ FAYDALANMASI AMACIYLA, ART NİYET OLMADAN HALİS NİYETLE KURDUK VE BURADA YAYINLADIĞIMIZ TÜM BİLGİLER DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZİN BİZE ANLATTIĞINDAN İBARETTİR. BU YAYINLADIKLARIMIZA YORUM VE FİKİRLERİMİZİ KATMADIK.

BU BÖLÜMÜ DE AYNI ŞEKİLDE; KÖYÜMÜZÜN BÜYÜKLERİNDEN HACI ABDULMECİT LEVENT’İN BİZE ANLATTIKLARI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLADIK.

Köyümüzün eski camisindeki sütunda Arapça yazıyla caminin genişletilme tarihi olarak Hicri 821 (Miladi 1418) yazısı bulunmaktadır. (Caminin yapımı çok daha öncesine dayanır.) Arap kültüründe sözlü gelenek, yazılı geleneğe göre çok daha eski olduğu için sözlü kültürümüzde soyumuzun Peygamber Efendimiz (A.S.)la aynı olduğu ve ADNANİ olduğu kuvvetli delillerle iddia edilmektedir. Bunu destekleyen yazı da en eski camimizdeki (Bu Cami Mağaradan oyularak yapılmıştır) üç sütundan ortanca sütundaki Arapça oyma yazısında camiyi yaptıranın “Muhammed Bin Abdurrahman El- Haddad” olarak belirtilmesi bizim söylediğimiz gibi Arap soyundan geldiğimizi ispatlar niteliktedir.


Bölgenin kaderi olan savaşlar, talanlar, tehcirler kabileler arası çatışmalar hatta köylülerimizin kendi aralarındaki çatışmalar sonucu, cedlerimizin isimlerine ve belge niteliği taşıyan bilgilere ulaşmada zorluklar vardır.
Soy geçmişimizi ve akrabalık bağlarımızı bugün hâlâ yaşayan dedelerimizden sözlü olarak aldık. Hâldeh’te yaşayan insanlarımızın kökeni ile ilgili elde ettiğimiz bu bilgileri size sunuyoruz. Bu verdiğimiz bilgilerde eksiklik veya yanlışlık varsa lütfen bize iletin.

Şerife, Çelığ (Aliço, Geydo), Derviş, Kürdi, Rammo ve Hıbbo aynı soydan geliyor. Bu ailelerin kendi aralarındaki akrabalık bağı ve dereceleri hakkındaki görüşlere göre Beyt Şerife ve Beyt Derviş amca çocukları; bunların da yakınlık derecesine göre amcazadeleri
Beyt Çelığ,
Bety Hıbbo,
Beyt Kürdi ve
Beyt Rammo’dur.
Diğer aileler;
Beyt Mıho, Sede köyünden gelmiş.
Beyt El-Melle, Epşe (Şenköy)’den gelmiş.
Beyt Makso, Kırkat köyünden gelmiş.
Beyt Ferha, Gercüş’ten gelmiş.
Beyt Sefe, Epşe (Şenköy)’den gelmiş.
Beyt Mısto, Kasır (Doruk) köyünden gelmiş.
Şimdi bu aileleri babalarına göre inceleyelim.

Başlık Filtresi     Göster # 
11 BEYT EL MELLE 2901
12 BEYT SEFE 1481
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün431
mod_vvisit_counterDün359
mod_vvisit_counterBu Hafta2639
mod_vvisit_counterBu Ay6567
mod_vvisit_counterToplam1293546
Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi
Top